Okruhy otázek k zápočtovému testu
OKRUHY OTÁZEK PRO ZÁPOČTOVÝ TEST:
Při zápočtovém testu bude z okruhu A, C, D, E, F,G a H zadáno k vypracování po jedné otázce a z okruhu B
dvě otázky
A. ČASOVÉ ZAŘAZENÍ NEJVĚTŠÍHO ROZVOJE ARCH. SLOHU (V ČESKÝCH ZEMÍCH):
(odpovědi 1-5 s přesností na půlstoletí, odpovědi 6-10 na desetiletí)
1. Románská architektura
2. Gotická architektura
3. Renesance
4. Baroko
5. Neoklasicismus a empír
6. Česká neorenesance
7. Historismus
8. Secese
9. Kubismus
10. Socialistický realismus
B. TERMINOLOGIE (NAKRESLETE, VYSVĚTLETE CO JE A UVEĎTE OBDOBÍ, PRO KTERÉ JE CHARAKTERISTICKÁ):
1. Aedicula
2. Apadana
3. Apsida
4. Ambit
5. Archivolta
6. Chór
7. Empora
8. Fronton
9. Karyatida
10. Rajský dvůr
11. Lisena
12. Pilastr
13. Risalit
14. Rustika
15. Sgrafito
16. Salla terrena
17. Piano nobile
18. Postament
19. Portikus
20. Transept
21. Cimbuří
22. Polosloup
23. Pandantiv
24. Lunetová římsa
25. Obloučkový vlys
26. Rozeta
27. Kružba
28. Ústupkový portál
29. Kyklopské zdivo
30. Zikkurat
C. NAKRESLETE A POPIŠTE:
1. Románskou baziliku ve vázaném systému (půdorys + příčný řez)
2. Románský tribunový kostelík (půdorys + příčný řez + axonometrie)
3. Románskou rotundu (půdorys + příčný řez nebo axonometrie)
4. Gotický chrám katedrálního typu (půdorys + příčný řez)
5. Gotický chrám síňového typu (půdorys + příčný řez)
6. Schéma středověkého kláštera – půdorys
7. Schémata půdorysných typů renesančních zámeckých staveb
8. Schémata půdorysných typů barokních zámeckých staveb
9. Vysoký řád, patrový řád
10. Kolonáda, arkáda
D. NAKRESLETE PŮDORYS, ŘEZ A AXONOMETRII KLENBY A UVEĎTE OBDOBÍ VE KTERÉM SE UŽÍVALA:
1. Valená
2. Křížová přímá
3. Necková
4. Valená s lunetami
5. Kupole na pandantivech
6. Hvězdová
7. Síťová
8. Obkročná
9. Sklípková – diamantová
10. Koncha
E. VYJMENUJTE ALESPOŇ TŘI STAVBY (NÁZVY, AUTORY A LOKALITY):
1. Starověké egyptské chrámy (jen lokality)
2. Římské amfiteátry (jen lokality) 2
3. Raně křesťanské baziliky (jen názvy a lokality)
4. Byzantské kostely (jen názvy a lokality)
5. Gotické katedrály (stavební typ) ve Francii (jen názvy a lokality)
6. Renesanční vily v Itálii
7. Barokní zámecké stavby v Německu nebo Rakousku (jen autory a lokality)
8. Barokní kostely v Itálii
9. Barokní nebo rokokové kostely v Německu nebo Rakousku
10. Stavby z období klasicismu a empíru v Rusku
11. Krajinářské parky v Evrop_ (jen lokality)
12. Divadla z 19. století v Evrop_ (jen autory a lokality)
13. Neogotické nebo podstatně regotizované kostely v Německu nebo Rakousku
14. Funkcionalistické vily v Evropě
15. Mrakodrapy v New Yorku (jen názvy a autory)
16. Muzea z let 1980-2010 ve světě
F. VYJMENUJTE ALESPOŇ TŘI STAVBY V ČESKÝCH ZEMÍCH (NÁZVY, AUTORY A LOKALITY):
1. Gotické síňové chrámy
2. Středověké hrady (jen lokality)
3. Renesanční zámky (jen autory a lokality)
4. Barokní zámecké stavby (jen autory a lokality)
5. Barokní kostely
6. Stavby z období klasicismu a empíru
7. Krajinářské parky (jen lokality)
8. Neogotické hrady nebo zámky (jen autory přestavby a lokality)
9. Neogotické nebo podstatně regotizované kostely
10. Funkcionalistické vily
G. ANTIKA – NAKRESLETE A UVEĎTE NÁZVOSLOVÍ:
1. Dórský řád
2. Iónský řád
3. Korintský řád
4. Schéma chrámového průčelí v dórském řádu
5. Superpozice řádů
6. Spojení architektury obloukové s architrávovou
7. 3 typy chrámů podle počtu sloupů v průčelí a podle způsobu řazení sloupů
H. UVEĎTE, V JAKÉM STYLU, V KTERÉ ZEMI A DOBĚ TITO ARCHITEKTI PŘEVÁŽNĚ TVOŘILI:
Petr Parléř, Benedikt Ried, Michelangelo, Johann Bernhard Fischer von Erlach, Christopher Wren, Jan Blažej Santini-Aichl, Karl
Friedrich Schinkel, Leo von Klenze, Gottfried Semper, Louis Sullivan, Jan Kotěra, Pavel Janák, Bohuslav Fuchs, Le Corbusier,
Frank Lloyd Wright, Daniel Libeskind, Frank Gehry
Ing. arch. Ladislava Foretníková
V Brně dne 29. srpna 2011